да четем разнообразно



Привет ✨

Нека бъдем честни. Колко от нас четат наистина разнообразно? И какво имам предвид под разнообразно всъщност? Не говоря за различни жанрове, класики или книги извън зоната ни на комфорт. Не, имам предвид:

📕 книги от чернокожи автори

📕 книги от азиатски автори

📕 книги, които са биографични за емигранти или жертви на насилие

📕 книги с герои с умствени затруднения

📕 книги с герои с недъзи или инвалиди 

📕 книги с герои от LGBTQ+ обществото

и списъкът най-вероятно може да продължи още доста. 

Аз се признавам виновна. Сигурно под 20% от книгите, които чета, спадат към някоя от категориите. Да, не е фрапиращо зле, но може и по-добре. Факт е обаче, че доскоро дори не осъзнавах, че четенето ми е малко "кон с капаци". Четях това, което ми се четеше и изглеждаше интересно, без да се замислям много-много за автора или героите. Докато един ден в Амазон не попаднах на много намалена електронна книжка на японски автор и реших да си я взема понеже установих, че съм чела само една друга японска книга (+няколко манги). И така тръгна всичко. Съвсем случайно и от нищото. 

Не ме разбирайте погрешно, целта ми не е като някаква учителка да ви соча с пръст и да ви карам да се чувствате зле понеже не си затруднявате излишно четенето като специално търсите книги от някоя от гореспоменатите категории. Четенето все е пак забавление, нали?

И да, и не. 

Книгите са порти към други светове. Често тези светове ще са напълно измислени и нямат да имат допирни точки с реалността, но понякога ще са тежки или вдъхновяващи (че защо не и двете) разкази на хора, преминали през много болка и трудности. И тези хора заслужават техните истории да бъдат чути, техните болки да бъдат споделени и техният триумф да бъде празнуван. 

За съжаление, книжният пазар е малко хомогенен от тази гледна точка. Повечето от книгите, които се издават и стават популярни, са написани от бели американци или британци, по-често мъже и обикновено с добър социално-икономически статус. Не казвам, че има нещо лошо в това тези хора да бъдат издавани, а че е хубаво да внесем разнообразие. Защо ли?

🔸 за да видим света от друга гледна точка 

🔸 за да чуем история, която иначе не би достигнала до нас 

🔸 за да разширим кръгозора си

🔸 за да сме по-запознати граждани на този толкова голям и хаотичен свят

🔸 за да разберем, че макар и различни по някои параметри, ние сме едни и същи в сърцето си

🔸 за да подкрепим хора, които са маргинализирани и дискриминирани дори и в нашия уж развит свят 

Има такива книги на пазара, но процентно количеството е нищожно. А много от издадените не получават нужното внимание и PR просто защото са различни, нестандартни или пък ще внесат много смут сред хората. 

Светът и обществата се променят толкова динамично, че трябва малко да забързаме крачка, за да не изоставаме. И не говоря за трендове тук. Имам предвид нещо друго. На нашите родители може и да не им се е налагало да ни четат книжки с чернокожи или азиатски герои, но на нас ще ни се наложи да запознаем децата ни с разнообразни раси, култури и религии, защото шансовете са, че те ще са заобиколени от тях поради глобализацията в целия свят. Колкото повече знаем за "чуждото", толкова по-малко чуждо и далечно ще ни се струва то. Да, може да не го разбираме концептуално, но уважението и възприемчивостта трябва да бъдат култивирани в името на едно по-добро бъдеще. 

Вие четете ли разнообразно? Имате ли любими книги от цветнокожи хора или с герои с недъзи?

Усмивки и панди,
Криси 🐼


Коментари

Популярни публикации